Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kamensko - les kousek od Blovic

23. 11. 2011


Kamensko

 

Nejsnáze dosažitelným cílem pro cykloturisty vyrážející z Blovic je příměstský les Kamensko. Nachází se severně od města necelé dva kilometry od náměstí. Do Kamenska vede několik cest vhodných pro cyklisty. Jedinou nevýhodou tohoto lesa je poměrně vysoký výskyt automobilů na lesních cestách, neboť v lese jsou stovky rekreačních chat. Proto zejména o prázdninách není nedělní podvečer ideálním časem na projížďku. Velkým bonusem Kamenska je restaurace Na Polance výborným pivem, utopenci a hostinským Mildou. Navíc tato restaurace je pár stovek metrů od naší orientační křižovatky u rybníka.

Do Kamenska se nejsnáze dostaneme Americkou ulicí, odbočíme vpravo do Luční ulice a po přejetí mostu přes Úslavu odbočíme vlevo kolem sběrného dvora a pokračujeme okolo starého fotbalového hřiště a od roku2014 ( snad) kolem koupaliště. Po příjezdu do lesa nás čeká sjezd do „ Suchých dolů“ a pak výjezd do prudkého kopce. Zde se cesty hned roztrojují, my se držíme té nejlepší, která nás zavede na velkou křižovatku k nejmenšímu ze tří rybníků. Tahle křižovatka pro nás bude orientační bod i pro další nástupové cesty. Odtud můžeme doleva k restauraci Na Polance, nebo doprava k bývalé hájovně.

Dalším nástupním místem je odbočka ze silnice na Zdemyslice. Z Blovic vyrazíme Americkou a Kamenického ulicí, okolo hřbitova a pokračujeme na Zdemyslice, až uvidíme autobusovou zastávku a polní cestu, odbočující vpravo. Prudkým sjezdem se dostaneme ke mlýnu Chudinka, kde po lávce nebo přes brod překonáme řeku. Okolo buližníkové skály se stočíme mírně vlevo a přijedeme k restauraci Na Polance. Odtud pak můžeme vystoupat k rybníku.

Ze vsi Zdemyslice směřuje do Kamenska žlutá TT. Přesto, že na začátku cesty ze zdemyslické návsi okolo mlýna je asfalt, později se cesta mění v pěšinku a několik set metrů vede mezi stromy. Z tohoto důvodu není vhodná pro cyklisty. Pokud se pro ni i přesto rozhodnete, pak skončíte opět u nejmenšího rybníka.

Do Kamenska se dostaneme i ze vsi Štítov. V tomto případě jedeme také Luční ulicí, ale pokračujeme po silnici asi tři kilometry do Štítova, kde na návsi odbočíme doleva. Po žluté TT sjedeme nejprve otevřenou krajinou, později lesem okolo dvou rybníků k dětskému táboru a  hájovně a budeme-li pokračovat stále mírným klesáním, dojedeme ke křižovatce u nejmenšího z rybníků.

Pokud ve Štítově neodbočíme přímo na vsi, ale pokračujeme pár desítek metrů na Spálené Poříčí, narazíme na odbočku na Žákavou a zároveň cyklotrasu 2146. Pokud po ní pojedeme cca 1 800 metrů, uvidíme v mírném klesání odbočku vlevo. Pozor, jedná se o druhou odbočku doleva, první by nás dovedla na žlutou TT. Pokud odbočíme, čeká nás slušný sjezd opepřený ostrou levou zatáčkou a po chvíli jsme u hájovny. Odtud doprava a po chvilce jsme u nejmenšího z rybníků.

Pokud bychom chtěli poznat i kus Kamenska za silnicí Štítov – Žákavá, pak doporučuji odbočit ze silnice první odbočkou doprava a sjedeme k říčce Bradavě.  Odtud pak můžeme přes Vlkov do Spáleného Poříčí.

Kamensko není velký les, ani žádná divočina, ale dají se tam najít, kromě zde uvedených i jiné hezké cesty. Výhodou je jeho dostupnost a celkem dobrá kvalita lesních cest, nevýhodou pak, zejména v letních měsících zvýšený dopravní ruch. Zajímavostí také je, že v lese bylo ve středověku několik, dnes už zaniklých vsí. ( Kamensko,  Babiny..)